Zimowa Opowieść

Zasadniczo nie jestem wielbicielem Świąt Bożego Narodzenia. Ich czar prysł już dawno, wraz z nastaniem doby komercji, szaleństwa zakupów i obwieszonych już od listopada światełkami
i bombeczkami i aniołkami witryn sklepowych. Kolęd szczerze nienawidzę, po 20 latach śpiewania tychże w zespołach folklorystycznych. Z tego samego powodu propozycje programowe większości stacji radiowych przyprawiają mnie o mdłości (z chlubnym wyjątkiem Trójki). Zima także nie jest moją ulubioną porą roku – mróz, koszmar komunikacji miejskiej, wiecznie niedogrzane biuro i bardzo krótkie dni.

Jest jednak pewna liczba utworów, które nierozerwalnie kojarzą mi się z zimą i świętami. Oto bardzo subiektywna muzyczna lista zimowa.

Anna Maria Jopek i Jeremi Przybora – Na całej połaci śnieg

Absolutnie przepiękna piosenka i jeszcze wspanialsze wykonanie. Duet idealny.

Dave Matthew’s Band – Christmas Song

Znana historia opowiedziana w wyjątkowy sposób przez niezwykłego artystę. Do tego koncertu mam stosunek bardzo sentymentalny.

Bob Dylan – Must be Santa

Bardzo zabawne już jako piosenka, teledysk – perełeczka 🙂

Micromusic – W źrenicach

Zachwycający głos Natalii Grosiak i ten tekst, który za mną chodzi “w źrenicach twych sypie śnieg”.

Travis – River

Cover utworu Joni Mitchel. Poruszający.

Raz Dwa Trzy – W wielkim mieście

Jedna z moich w ogóle najbardziej ulubionych piosenek jednego z moich ulubionych zespołów. Ma w sobie coś magicznego. W zasadzie na każdym koncercie, gdy się pojawia, rozbija mnie w drobiazgi.

Jest jeszcze jeden utwór zespołu o wyjątkowo świątecznym charakterze: “Niech dobry duch rozdaje”. Absolutny biały kruk – ukazał się tylko i wyłącznie na okolicznościowej składance “Pocztówka do Świętego Mikołaja” w 2003 roku.

Grzegorz Turnau – Zima zła

Drugi na mojej liście utwór wywodzący się z Kabaretu Starszych Panów (teraz już się nie pisze takich piosenek, jak kiedyś), tym razem w wykonaniu Turnaua. Też jest zabawnie.

Na tegorocznym wydaniu płytowym “Idą święta” Pan Grzegorz, w duecie z Dorotą Miśkiewicz,  namawia słuchaczy ” Piosenki tej słuchajcie”. Trudno mu odmówić, utwór jest zjawiskowy.

Sting – Soul cake

Z płyty w całości poświęconej tematyce zimowej “If on a winter’s night” jeden z bardziej radosnych kawałków o dobrym posiłku na święta 😉

Voo Voo i Maria Peszek

Voo Voo i Maria Peszek \”Patałachy\”

Z albumu “Muzyka ze Słowami”. Też raczej biały kruk, a szkoda, bo niezwykłe teksty autystycznych autorów z muzyką Voo Voo, w wykonaniu Jana i Marii Peszek zasługują na uwagę.

A skoro już mowa o Voo Voo – tytuł wpisu nie jest przypadkowy. Taką samą nazwę nosi album zawierający muzykę do spektaklu “Zimowa opowieść” Williama Shakespeara, którego autorem jest Mateusz Pospieszalski. Polecam gorąco do słuchania w te ciężkie mrozy, działa kojąco…

This entry was posted in music and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s