Ghost towns

Piękne, straszne, na odludziu, pod wodą, w górach, w Chinach – mają jedną wspólną cechę: są puste.
[inspirowane Gazetą Wyborczą]

This slideshow requires JavaScript.

Najsłynniejsze – Prypeć, Ukraina. Wysiedlone po wybuchu reaktora jądrowego elektrowni Czarnobyl.

Ofiara wojny nr 1 (II wojna światowa) – Oradour-sur-Glane, Francja – wszystkich mieszkańców miasteczka, 642 osoby, w odwecie za zamordowanie oficera SS przez francuskie Resistance wymordowało Waffen-SS.

Na nie pewnym gruncie – Craco, Włochy – opuszczone gdy gleba uprawiana przez mieszkańców zaczęła tracić żyzność a dodatkowo na skale wykryto osuwisko.

“Battleship island” – Wyspa Hashima, Japonia – kiedyś ośrodek wydobycia węgla z dna morza, opustoszała decyzją właścicieli kompanii o bezterminowym zamknięciu kopalni.

Ofiara wojny nr 2 (hiszpańska wojna domowa) – Belchite, Hiszpania – drastycznie zniszczona w wyniku wyjątkowo krwawej bitwy.

Forteca będąca przykładem architektury afgańskiej – Mandu, Indie.

Miasteczko wokół opactwa wśród oliwkowych wzgórch – Balestino, Włochy – mieszkańców przeniesiono ze względu na niestabilność sejsmiczną.

Słona woda zabrała wioskę – Villa de Lago Epecun, Argentyna – jezioro, od którego nazwę wzięła wioska, wystąpiło z brzegów, zalewając doszczętnie miasteczko.

Opuszczone kopalnie w Chile i Australii– największa odkrywkowa kopalnia miedzi Chiquicamata wraz z osiedlem o tej samej nazwie oraz kopalnia miedzi w górach i żyjące dzięki niej miasteczko Sewell – aktualnie znajdujące się na liście dziedzictwa światowego UNESCO. W pierwszym przypadku – mieszkańców przesiedlono do oddalonego osiedla, w drugim przypadku – kopalnię zamknięto. Kopalnię azbestu w Wittenoom w Australii zamknięto ze względu na brak dochodów oraz rosnące obawy o szkodliwość azbestu.

Hak Nam, Miasto Ciemności, Miasto za murami – Kowloon w Chinach – forteca w sercu Hong Kongu, na terenie której, na 100 na 200 m i 14 piętrach wysokości zamieszkiwało 50 tys. osób. Wyburzona całkowicie w 1994 roku.

http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85300,5218737,Kowloon_Walled_City.html

Ofiara wojny nr 3 (wojna grecko-turecka) – Kayaköy w Turcji – w wyniku walk opuszczona przez ludność, aktualnie także wpisana na listę dziedzictwa światowego UNESCO.

Miasteczko zabrane przez pustynię – Kolmanskopp w Namibii – wybudowane w ramach gorączki diamentów, wydobywanych w okolicach na początku XX wieku. Opuszczone, gdy po I wojnie światowej koniunktura na diamenty zamarła, miasto zabrała pustynia.

Nasze własne – Kłomino w województwie zachodniopomorskim – opuszczone post radzieckie osiedle, kiedyś zamieszkiwane przez rosyjskich żołnierzy.

Więcej dla ciekawych:
http://webecoist.momtastic.com/2010/04/15/ghost-towns-places-abandoned-due-to-disasters-pics/
http://www.oddee.com/item_96462.aspx 

Advertisements
This entry was posted in photography, travels and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Ghost towns

  1. capone says:

    Ciekawa notka. Jeśli chodzi o opuszczone miejsca – zapraszam na http://zdewastowane.wordpress.com/

  2. Pingback: Ghost places | Layyla over the rooftops of the world

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s