Layyla

Lublinianka pełnym sercem, lingwista z wykształcenia, aktualnie pracownik kultury. Absolutnie uzależniona od muzyki, z braku innych nawyków. Zdarza mi się upierać się przy własnym zdaniu i płynąć pod prąd.

Trochę ponad materialnym światem, lekka romantyczka i idealistka… i wcale mi nie jest z tego powodu źle. Przynajmniej jestem uczciwa wobec samej siebie.

Blog powstał, by móc wyrazić to, co niekoniecznie nadaje się do publikacji na Facebooku, bo chciałoby się o tym powiedzieć trochę ciszej, ale także do zapisania myśli, które mogą być wyrażone trochę głośniej, niż tylko w notatniku. A w miarę, jak istnieje, staje się powoli także polem dla publikacji wykopalisk, które mnie fascynują: kolorów, obrazów, sztuki, sztuczki, street artu, muzyki, animacji itp itd.

————————————

Lublin-born and Lublin-based with all my heart, linguist by education, currently working in culture sector. Absolutely addicted to music for lack of better addictions. I tend to stubornly defend my point of view and flow against the current.

A little bit above the material world, a mild romantic and idealist…not that I complain about it, not at all. At least I feel good with myself.

Blog came to life to express things which do not necessarily need to be put on Facebook because you want but to whisper about them, neither you want to put them in your dairy ’cause you want to say it a bit louder. As time goes by it turns out to be a collection of things and images and themes that fascinate me: art, street art, colours, anumations and it goes on….

5 Responses to Layyla

 1. Layyla – you have been recognised (by me!) I think your blog is great. Pick your award… 🙂

  • layyla says:

   I think I’m blushing…never actually thought I will get any followers when I started this blog and being recognized…it feels really great – thanks so much!
   And as the award – visiting Syndey another time some beautiful day in the future would be a treat 😉

 2. “Blog came to life to express things which do not necessarily need to be put on Facebook because you want but to whisper about them, neither you want to put them in your dairy ’cause you want to say it a bit louder.” – I love that.

 3. susan herrington says:

  Hi Layyla

  I am writing a book on Landscape Theory in Design, could I use your great image of Maya Lin’s 11 Minute Line with the cows?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s